Exkurze Bylinky s.r.o., Farma Klíč, Vinné sklepy Lechovice

Dne 21. 2. 2024 se naše třída 4. A společně se 3. A vydali na exkurzi do Suchohrdel u Miroslavi do firmy Bylinky s.r.o., rodinné Farmy Klíč v Božicích a Borotic, kde jsme navštívili podnik Vinné sklepy Lechovice. Začali jsme ve firmě Bylinky s.r.o. prohlídka byla velmi zajímavá a poučná, uvítal nás pan Bajko, ….

poté jsme se rozdělili na 2 skupiny, kde nás doprovázel hlavní pěstitel podniku, který nám detailně představil celý proces pěstování bylinek, od výběru semínek až po sklizeň a balení pro řetězce jako je Kaufland, Albert, Lidl apod. Procházeli jsme se mezi aromatickými záhonky a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí pěstování bylinek.

Následně jsme zamířili do Farmy Klíč v, kde nám přímo majitel pak Klíč ukázal jak farma funguje a taky jsme se dozvěděli o moderních metodách dojení krav a sledovali jsme, jak probíhá zpracování mléka na různé mléčné produkty. Zajímavý byl taky mléčný automat, kde bylo spoustu čerstvých bio mléčných produktů přímo na místě na prodej pro veřejnost.

Poslední zastávkou naší exkurze byla prohlídka výroby vína v Boroticích. Pan Jan Hrachovský, enolog podniku, který nás provedl prostory, kde se víno vyrábí a podělil se s námi o své znalosti o vinohradnictví a vinařství. Měli jsme tu čest ochutnat několik vynikajících odrůd vín, jako je Sylvalnské zelené, Ryzlinky rýnský,  Zweigeltrebe a slámové víno z Frankovky. Během ochutnávky nám pan Hrachovský vyprávěl o charakteristice a výrobě vín.

Matěj Semotam, František Kožnar, David Růžička

Studenti 4.A