Jubilejní 10. ročník První česko-rakouské výstavy

Ve dnech 19. – 21. 9. 2019 se tělocvična Střední odborné školy na Dvořákově ulici proměnila v zahradu plnou zahradnických a zemědělských výpěstků. Barvy podzimu a omamná vůně ovoce a zeleniny lákaly na již tradiční přehlídku výpěstků nejen ze Znojma, ale z celého širokého znojemského regionu a přilehlých oblastí.

Garanci nad letošním ročníkem výstavy převzala společnost Moravskoslezské cukrovary a.s., která je dceřinou společností koncernu Agrana, rakouské průmyslové společnosti.

Výstavu zahájil ředitel školy Josef Brouček. Na záhájení se dále podíleli vzácní hosté Petr Hýbler, náměstek hejtmana JMK, Jana Pejchalová, radní JMK, Radek Horák, ředitel Moravskoslezských cukrovarů, Tomáš Psota, ředitel krajské pobočky Hospodářské komory a Jan Blaha, místostarosta města Znojma.

Celková idea letošního ročníku oslavovala 10. ročník výstavy a také 30. výročí sametové revoluce v roce 1989. Více než 500 návštěvníků si mohlo prohlédnout kytice a aranžmá připomínající dobu před rokem 1989, dospělí zavzpomínali na nabídku květin v tehdejších květinářstvích, kde základem nabídky byly karafiáty, gerbery, růže a chryzantémy.

Největší pozornost byla již tradičně věnována 284 vystavovatelům – 26 firmám, 102 žákům střední školy a 43 drobným pěstitelům.

Přes 100 žáků ze spolupracující základní školy z Moravských Budějovic připravilo záplavu zelenin, ovoce i květin. Za tuto expozici tato škola získala „Cenu ředitele školy“.

Plochu zaplnilo téměř 1000 exponátů, z toho 582 zeleniny, 228 ovoce včetně hroznů a 182 ostatních produktů, např. jiřinek, zavařenin, šťáv, vína nebo králíků. Své expozice na výstavě také představily střední zemědělské školy z Valtic, Bzence a Rajhradu.

Pomyslnými královnami výstavy se stala dýně a papriky, jejichž tvary, velikosti a barvy dominovaly mnoha zelinářským expozicím.

V letošním roce byla kromě jednotlivých kategorií o nejlepší výpěstky vyhlášena také soutěž tříd o nejbohatší expozici. Jasným vítězem se stali žáci 1. ročníku oboru Agropodnikání, kteří byli odměněni peněžitým příspěvkem na odbornou exkurzi. Šampiony výstavy se staly petržel „Komika“, mrkev „Jitka“ a zeleninová paprika “Rafaela“.

Ve škole si uvědomujeme, že zemědělství se stále rozvíjí i po technické stránce a snažíme se naše žáky připravit na současný trend – precizní zemědělství. Pro něj je nezbytné využívat např. analyzátory produkce, měřiče pozemků nebo bezpilotní prostředek pro mapování stavu porostů. I tyto přístroje návštěvníci obdivovali v centru výstavní místnosti.

Ze zápisů v pamětní knize vybíráme jeden, který snad hovoří za všechny návštěvníky:

„ Nádhera – region na výspě svého ročního cyklu. Srdce plesá při pohledu na tu nádheru shromážděnou zde.“ J. H.