(NE)OBYČEJNÉ JABLKO

Den 21.10. je označován za Den původních odrůd jablek. Tento svátek se slaví od roku 2000 a je inspirován dnem zvaným Apple Day, slaveným ve Velké Británii.

Připomenutím tohoto dne dáváme najevo, že si ceníme nejen jablek, ale i práce našich předků a všech sadařů. Také je v tomto období vhodná výsadba jabloní, které jsou označovány za královny ovocných stromů. K tradičním odrůdám patří Rubín, Bohemia, Šampion, Rubinola, Gloster, Topaz, Golden Delicious, Idared, Spartan a další.

Můžeme mít dojem, že jablka jsou v posledních letech utlačovány jižními plody. Ovšem pozor, jablko si zaslouží svoji pozornost též! A to nejen proto, že i naše škola má právě v logu tento významný plod. Má řadu prospěšných účinků na náš organismus.

Žáci oboru Prodavač měli v rámci propojení mezipředmětových vztahů odborných předmětů zpracovat téma: (Ne)obyčejné jablko. Žáci na úkolu ochotně pracovali i doma a rozšiřovali si své znalosti napříč všemi předměty.

Jako správní prodavači jsme udělali průzkum trhu, jaké odrůdy jablek se prodávají, kde se pohybuje cena jablek, moštu, sirupů, přesnídávek a dalších výrobků v různých maloobchodních jednotkách. Připomněli si význam jablek ve výživě. Prohloubili jsme si znalosti v odrůdách jablek, vážili jsme, převáděli hmotnostní jednotky, propočítali a porovnali průměrné ceny. Stále pilujeme komunikační dovednosti, a právě při těchto projektech to jde pěkně samo.

Náš projekt jsme zakončili degustací těchto krásných plodů z našich zahrádek. Každý z nás individuálně zhodnotil, jaké jablko by pomocí smyslového hodnocení upřednostnil.

Závěrem jsme se shodli: „Neplatí vždy, že to hezčí je vždy lepší.“ 😊

Mgr. Ivana Besednjaková