Odborná exkurze na jatkách Steinhauser

Žáci naší školy oboru Řezník-uzenář a Kuchař- číšník  se zúčastnili 16. 4. 2024 odborné exkurze na jatkách Steinhauser, s.r.o.

Ve Skalici nad Svitavou se seznámili s porážkou vepřového dobytka, kde následně byly prováděny operace  jatečných úprav: vnější jatečné opracování (paření, odštětinování prasat, dočišťování), vnitřní jatečné opracování (vykolení) a následné bourání (vepřové půlky)…

Na jatkách končil tento proces klasifikací do systému SEUROP, označením těchto částí pro zpeněžení a následným vychlazením.

V Tišnově žáci prošli kompletní masnou výrobu, od bourání na výsekové a výrobní masa, dále přípravu díla (kutrování, masírování), narážení, plnění do obalů, tepelné opracování, balení a expedici hotových výrobků. Výroba byla automatizována.

Na závěr exkurze měli žáci prostor, kdy jim byly zodpovězeny dotazy, a mohli se občerstvit v podnikové prodejně se skvělými masnými výrobky. Exkurze žáky bavila a pozitivně motivovala pro další studijní rozvoj.

Ing. Osohová, Ing. Bc. Veselá