Oslavili jsme svátek matek

S historií svátku matek se pojí jméno americké aktivistky Julii Ward Howeové, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém „Provolání ke dni matek“.

Den matek se připomíná po celém světě. Kvůli rozdílným tradicím a historii se liší jak termín oslav, tak i styl, jakým se vyjadřuje úcta a vděk matkám.

Nejčastějším způsobem je ale obdarování drobným dárkem. Děti obvykle vlastnoručně vyrábí dárky, starší volí například bonboniéru nebo květinu. V některých zemích bývá zvykem pozvání na rodinnou večeři. Rodinní příslušníci také často v den oslav osvobodí matky od domácích prací a dopřejí jim například snídani do postele

V Česku se slaví Den matek od roku 1923, jeho propagátorkou byla Alice Masaryková, a to vždy druhou květnovou neděli. Letos tento svátek připadl na neděli 8. 5. 2022, kdy jsme zároveň oslavili státní svátek Den vítězství.

Jako poděkování všem maminkám naši žáci – cukráři z 2.C, vyrobili sladké překvapení – kolekci muffinů, které mohly být malou inspirací pro ostatní… Snažili se použít různé techniky zdobení, jako například vhodně nastříkaný trvanlivý máslový krém, vymodelování odlišných ozdob (květy, srdíčka, terče …), čerstvé ovoce, doplňky z čokolády a oplatků nebo cukrovinkářský posyp.

Součástí oslavy Dne matek byla také možnost zakoupení zahradnických výpěstků našich žáků v podobě různých kytiček.

Ing. Brančová Věra

Připomenutí svátku matek