Soběslavská růže 2024

Když do školy přišla pozvánka na floristickou soutěž Soběslavská růže, motto „Krása dřeva“ nás všechny příjemně oslovilo a hned padaly nápady ze všech stran – „Kdo pojede?“, „Co by se dalo připravit?“, „Jak zadání pojmeme?“.

Jasná volba účastníků byla ve 2. ročníku – Illia Babii (v 1. ročníku postoupil do celostátního floristického kola v Kroměříži) a Pavel Plaček.

Soutěž byla rozdělena na 3 praktické úkoly, na které se žáci pilně připravovali.

1.úkol Volně vázaná kytice s dřevěnými prvky

Jednalo se o volně vázanou kytici vázanou do spirály s použitím řezaných květů, dřevin, zeleně a dekoračního materiálu. Přirozené stonky kytice do spirály vážeme jak na odborném výcviku, tak ve vazačském kroužku. Při tréninku jsme kladli důraz na spirálu, pečlivé začištění materiálu a dodržení hlavních proporcionálních zásad.

2.úkol Přízdoba dřevěného špalku

Špalek ozdobený sušenými, dřevěnými nebo umělými květy si oba vazači vybrali sami. U Pavla vyhrály především exotické rostliny a Illia přišel s nakresleným návrhem, jak si svůj špalek představuje. Tréninky nebyly pro nikoho z nás jednoduché. Spousta názorů, spousta zapojené fantazie, ale i legrace 😊

3.úkol Fantazie: Dřevo-pokračování života stromu

Okamžitý nápad hudební nástroje se ujal. Illia vyrazil s kmenem, do kterého připevnil větve a ozdobil je jednotlivými květy orchidejí. Převoz Pavlova vyrobeného stromu a konstrukce na deštník, který vypichoval ze dvou barev chryzantém, nebyl jednoduchý.

Atmosféra v Soběslavi byla nepopsatelná! Zúčastnili se žáci 13 odborných škol. Kromě kategorie jednotlivců byla vyhlášena i soutěž 3členných týmů.

Seznámili jsme se se spoustou šikovných floristů, na jejichž výrobky byla radost pohledět. Načerpali jsme novou inspiraci a získali nové zkušenosti.

Děkujeme za možnost účastnit této tradiční soutěže a těšíme se na další ročník

Alena Šinoglová

Illia Babii

Pavel Plaček