Soutěž v řezu révy vinné – Valtice

Ve čtvrtek 15. 2. 2024 jsme se za deštivého rána rozjeli na soutěž žáků v řezu révy vinné do Valtic.

Pořadatelem soutěže byla Střední vinařská škola. Stejně jako v předešlých ročnících soutěže, tak se i letos účastnili žáci pořadatelské školy a partnerských škol – Střední zahradnické školy Mělník, Střední odborné školy Znojmo, Střední zahradnické školy Rajhrad, Střední školy Modra ze Slovenska, Střední školy z rakouského Klosteneuburgu a studenti z Francie, kteří se účastnili výměnného pobytu ve Valticích …

Naši školu reprezentovali 2 žáci a 2 žákyně – z oboru Agropodnikání Viktor Moravčík a z oboru Zahradník Pavel Plaček, Natálie Jelínková a Kateřina Štolfová.

Hlavní dění soutěže probíhalo ve školní vinici Střední vinařské školy na 5let staré odrůdě Rulandské šedé na rýnsko-hesenském vedení.

Úkolem žáků bylo zvládnout ostříhat 25 keřů révy vinné v časovém intervalu 20 minut.

Před vlastním startem prošli studenti školením a byli seznámeni se způsobem řezu a parametry hodnocení. Úkol zněl jasně: „Ostříhat keř s jedním plodným tažněm bez vytahování réví a záložních čípků. Dbát na čistotu, kvalitu řezu, výběr plodného dřeva, očištění tažně a kmínku a zvládnout ostříhat daný počet“.

Soutěže se účastnilo celkem 79 soutěžících, z toho 57 chlapců a 22 dívek.

Náš šikovný a nadaný Viktor Moravčík se umístil na krásném 6. místě, stejně tak i úspěšně dopadl Pavel Plaček s 12. místem. Děvčata se ve své skupině umístila také s pěknými výkony, Kateřina Štolfofvá na 11. místě a Natálie Jelínková na 19. místě.

Získané zkušenosti naše studenty posunuly v dalším rozvoji, samostatnosti a sebezdokonalování.

Všem soutěžícím děkujeme za vzornou a úspěšnou reprezentaci naší školy, gratulujeme a přejeme spousty dalších úspěchů.

Bc. Lenka Dvořáková