Střední odborná škola Dvořákova se prezentovala na Burze středních škol

Dne 4. listopadu 2022 se budova SOŠ Znojmo, Dvořákova změnila k nepoznání. Místo klasické výuky se ve třídách, odborných učebnách, tělocvičně a na chodbách usídlily střední školy, aby budoucím absolventů základních škol představily své zaměření a studium.

Žáci SOŠ sice měli uděleno ředitelské volno, ale přesto se více než 40 z nich zapojilo do prezentace jednotlivých oborů. Se svými pedagogy přichystali ukázky praktických činností, na kterých se žáci základních škol aktivně podíleli. A tak se v naší expozici vázaly kytice, pekly koláčky, zdobily perníčky, smažily bramboráčky, balily dárečky a tvořily přízdoby na dárky. Mnohé z návštěvníků také upoutala ukázka zpracování masa nebo možnost vyzkoušet si ruční dojení na modelu krávy v životní velikosti. Technicky zaměřené chlapce zaujal obor Opravář zemědělských strojů s možností jízdy na trenažéru autoškoly, výměny kola nebo ukázky činnosti motoru. Perličkou pro zájemce byla jízda v traktoru na školním dvoře s našimi učiteli autoškoly.

K úspěšné prezentaci školy přispěli také sociální partneři, kteří ukázali, že se žáci naší školy nevzdělávají „jen tak“, ale pro dané pozice u prestižních firem a organizací. Fiktivní firma žáků 4. ročníku oboru Agropodnikání je možností jejich praktické přípravy na soukromé podnikání, což návštěvníkům dokumentovali v prodeji vlastních výrobků.

K relaxaci sloužila tělocvična s nabídkou sportovních a hudebních činností, poznávacích soutěží nebo jen jako prostředí pro klidné posezení a odpočinek. K dotvoření příjemné atmosféry přispěla i naše školní výuková prodejna, která byla jako vždy připravena uspokojit mlsné jazýčky návštěvníků.

Kdo měl dostatek síly a odhodlání a vydal se až do 3. poschodí, určitě neprohloupil. Vstoupil totiž přímo do zemědělských činností představených v modelu farmy s rostlinnou i živočišnou výrobou, stroji a zařízeními, tradičními i méně často pěstovanými plodinami.

Velká návštěvnost byla odměnou pro všechny, kteří se do prezentace středních škol zapojili.

Doufáme, že jsme všem zájemcům ukázali naše obory v dobré světle a v příštím školním roce se s nimi setkáme.