Znojemská zemědělská výstava na Dvořákové

Ocenění vystavovatelé

Ve dnech 10. – 12. 9. 2020 se v budově školy Dvořákova uskutečnila Znojemská zemědělská výstava. Tato akce navázala na tradiční výstavu Znojemsko – zahrada Moravy a spojila ji s úspěšnou školní První česko – rakouskou výstavou, která v loňském roce završila svůj desátý ročník. Je nám ctí přebrat štafetu od znojemských zahradnických odborníků a pokračovat v propagaci zemědělství na Znojemsku.

Hlavním motem výstavy bylo 20. výročí Jihomoravského kraje. V ústřední kompozici jsme náš kraj představili jako zemědělskou oblast s množstvím kulturních a historických památek a přírodních krás. Součástí expozice byla část loga Jihomoravského kraje ve tvaru písmene m vytvořená našimi žáky a učiteli pro krajské dožínky v Hodoníně.

Letošní výstava proběhla ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou ve Znojmě, Jihomoravským krajem a Českým zahrádkářským svazem. Exponáty prezentovalo 176 vystavovatelů, z toho 36 zemědělských a potravinářských firem, 6 škol, 63 drobných pěstitelů a 71 žáků naší školy. Mezi téměř tisícovkou druhů exponátů návštěvníci obdivovali odrůdy jablek a vinné révy, zahrádkářskou mechanizaci, květinová aranžmá a zeleninu, která v letošním roce dosahovala rekordních výnosů.

Cenu ředitele školy získali pěstitelé z Českého zahrádkářského svazu Blížkovice. V kategorii o nejlepší výpěstek zvítězila zelenina – mezi žáky papriky Daniela Brožka, mezi drobnými pěstiteli Baroňovi se zelinářskou expozicí a mezi firmami Zelenina Komendovi s více než 30 druhy a odrůdami zelenin. Soutěž jednotlivých tříd vyhráli žáci 2. ročníku oboru Agropodnikání, kteří společně s třídní učitelkou Mgr. Nevrklovou ukázali, jak pestré je zemědělství a zahradnictví. Mezi základními školami byla oceněna ZŠ TGM z Moravských Budějovic a ZŠ, MŠ a PrŠ Znojmo. Nejzajímavější expozici vytvořili žáci a učitelé Střední zahradnické školy v Rajhradě.

Akce byla součástí činnosti školy v rámci Centra odborného vzdělávání pro zemědělství.

Těšíme se na další ročník výstavy, který se uskuteční v září 2021. Věříme, že se rozšíří řady vystavovatelů i návštěvníků.

Znojemská zemědělská výstava