Barevná květinová exkurze

O skutečnosti, že za krásou kvetoucích rostlin není potřeba v zimě cestovat až na druhý konec světa, se přesvědčili žáci oboru Zahradník a Zahradnické práce. Ti totiž 6. března 2024 mohli na odborné exkurzi obdivovat krásu kvetoucích rostlin. První zastávka byla v Botanické zahradě Mendelovy university v Brně, kde právě vykvetly stovky květů orchidejí roztodivných tvarů i barev. Díky výkladu místních zaměstnanců se žáci dozvěděli zajímavé informace o druzích, nárocích na podmínky prostředí a také o pěstebních postupech těchto krásných epifytních rostlin Druhá zastávka odborné exkurze se uskutečnila na zámku v Rájci nad Svitavou, kde v současné době probíhá v prostorách zámku a zámeckého zahradnictví výstava kvetoucích kamélií japonských. I zde se žákům dostalo nejen přívětivého přivítání, ale měli možnost vyslechnout odborný výklad o zámku samotném a samozřejmě o historii a současnosti pěstování kamélie japonské v Evropě i u nás. Takže, kdo pozorně poslouchal, dozvěděl se, že:

– kamélie pochází z Asie

– do Evropy byly poprvé přivezeny čtyři rostliny

– jednu z nich zakoupila Marie Terezie

– nejstarší kamélii je 250 let

– největší kamélie má svůj pojízdný skleník

– květy kamélie nevoní

– pokud se dotknete květu, uvadne