Opět jsme si připomněli oběti holocaustu

Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna) proběhly jak v teoretické, tak praktické výuce u našich žáků projektové hodiny zaměřené na připomenutí tohoto nejhrůznějšího období moderních dějin. Žáci naší školy jsou již druhým rokem zapojeni do mezinárodního projektu Krokus, ….kdy na podzim vysázeli žluté krokusy jako připomínku jednoho a půl miliónu židovských dětí, které zemřely během holocaustu. Na tuto problematiku navázaly další doprovodné aktivity, díky nimž si rozšířili povědomí o dané tematice.

V hodinách literatury si připomněli osud významného českého spisovatele židovského původu Karla Poláčka. V rámci skupinové práce rozvíjeli za pomocí různých metod a digitálních technologií čtenářskou gramotnost při práci s jeho literární tvorbou.

V hodinách technologie se seznámili s tradičními židovskými výrobky – maces (speciální chléb z vody a mouky), chala (chléb z kynutého těsta s přidáním medu), babka (sladký pletený chléb). Následně své poznatky prakticky předvedli na odborném výcviku pod vedením paní učitelky Lenky Pikartové.

Ve čtvrtek 25. ledna pak žáci maturitních ročníků zhlédli filmové představení v kině Svět – film Zpráva inspirovaný skutečnou událostí, kdy skupina osvětimských vězňů se  rozhodne dát světu zprávu o tom, co se za ostnatými dráty ve skutečnosti děje díky útěku dvěma z nich.

Na závěr projektových dnů prezentovali žáci svou práci vytvořením expozice holocaustu v budově školy a ochutnávkou svých výrobků.

Mgr. Alena Bachmanová, Ing. Milada Veselá