Za památkami do rakouské metropole Vídně

Vídeň, město nám nadosah. Přesto jej řada našich studentů nezná a to jsme jako vyučující německého jazyka chtěli změnit. Povedlo se.

V úterý 4.10.2022 se skupina 47 žáků naší školy vydala do tohoto města objevovat památky, architektonické skvosty a kulturní rozmanitosti. Hned při příjezdu do Vídně zaujala žáky netradiční stavba vídeňské teplárny, kterou navrhnul architekt Friedensreich Hundertwasser (jeho dědeček se narodil v Šafově u Vranova n. Dyjí).

Po vystoupení z autobusu jsme se nejprve vydali k orloji, poté kolem sochy Johannese Gutenberga (vynálezce knihtisku) do skvostného jezuitského kostela, kde jsme si za doprovodu varhanního preludia prohlédli chrámovou loď, boční kaple, mohutné točité mramorové sloupy a překrásné stropní fresky. Poté jsme zavítali do dómu svatého Štěpána, který je se svými gotickými věžemi považován za symbol Vídně. Čas utíkal a my také. Po ulici Am Graben (Na Příkopech) jsme se dostali k rozsáhlému vídeňskému hradnímu komplexu (Hofburg). Dále jsme prošli zahradou k hradnímu divadlu, prohlédli si vídeňskou radnici, parlament, prošli muzejní čtvrtí přes nákupní ulici Mariahilferstraße na Naschmarkt (v překladu „mlsný trh“). Zde měli žáci možnost využít své jazykové znalosti při nakupování různých pochoutek. Odpoledne nás ještě čekal přejezd autobusem z centra k baroknímu zámku Schönbrunn, kde jsme si prohlédli zámeckou zahradu a zdatnější účastníci vystoupali až na vrcholek k vyhlídkové terase Gloriette, odkud se všem naskýtal nádherný výhled na velkou část Vídně.

Věříme, že se všem účastníkům tento den strávený ve Vídni líbil!

PS: Tradiční Sachertorte (Sacherův dort) si budeme muset nechat upéct od našich cukrářek a Wiener Schnitzel (Vídeňský řízek) dát v naší školní kuchyni, protože na ochutnávku ve Vídni už bohužel nezbyl čas.

Mgr. Švanda, Mgr. Nevrklová

Odkaz na teplárnu (tu musíte vidět)

(https://hundertwasser.com/architektur/910_arch73_fernwaermewerk_spittelau__792 )

Více fotografií ve Fotogalerii