Ze života školy

Trikolórový den

V pátek 21. října proběhl v naší škole „Trikolórový den“, který pořádal žákovský parlament. Cílem bylo připojit se k oslavám Dne vzniku samostatného československého státu 28. 10. 1918. Žáci měli za úkol přijít do školy v oblečení v barvách naší státní vlajky. Mnozí nezapomněli, a tak po celý den bylo v budově školy modro, bílo a červeno. Děkujeme všem žákům a učitelům, kteří se této akce zúčastnili.
Žákovský parlament

VÍCE »

Ocenění pro školní chléb s česnekem!

Jako každý rok, i letos, jsme zaslali náš školní pekařský výrobek do soutěže, pořádané Regionální agrární komorou Jihomoravského kraje „Potravinářský výrobek Jihomoravského kraje 2022“.
Náš výrobek porotcům chutnal a proto mu udělili Čestné uznání a nám právo užívat u tohoto výrobku logo „Chuť jižní Moravy“.
Česnekový chléb, jako i ostatní druhy pekařského sortimentu, upekla do soutěže a peče pro zákazníky již několik let  učitelka odborného výcviku Lenka Pikartová.

VÍCE »

Podzimní sklizňové práce v našem okrese

Dne 19. 10. 2022 jsme v rámci odborné exkurze s obory Agropodnikání navštívili rodinnou farmu Jelénkovi ve Valtrovicích, kde jsme se seznámili se sklizní a zpracováním kukuřice na zrno.
Shlédli jsme sklizeň za pomocí sklízecí mlátičky Claas s 8 řádkovým adaptérém. Zjistili jsme, že kukuřice je odvážena na sušičku, která je vyhřívaná LTO. Zde se suší na požadovanou hodnotu 14% sušiny. Takto upravené kukuřičné zrno je následně prodáváno do Rakouska na výrobu potravinářské kyseliny citrónové.

VÍCE »

Ochutnávka po italsku

Dne 18. 10. 2022 ve výuce předmětu technologie oboru Kuchař – číšník třídy 3. KC po probraném tématu „MEZINÁRODNÍ KUCHYNĚ“, si žáci 3. KC připravili ochutnávku surovin a typických pokrmů italské kuchyně.
Zde jsou postřehy několika žáků této třídy:
Adéla Čechová – „Podle mého názoru byla ochutnávka super a díky ní víme, co jí v Itálii. Ale kapary mi nechutnaly – ale to bylo jediné, co mi nechutnalo. Kdo neochutnal, přišel o hodně.“

VÍCE »

Použití nové techniky v praxi

Od letošního školního roku  žáci oboru Agropodnikání používají při sklizni hroznů  nový traktorový přívěs pro přepravu hroznů. Přívěs na hrozny je jednou z nových učebních pomůcek pořízenou rámci nákupu pro naši školu jako Centra odborného vzdělávání.

VÍCE »

Grüß Gott! Bonjour! Dobrý den!


Uplynulý týden se šest studentů SOŠ Znojmo, Dvořákova, vrátilo z pracovní stáže, kterou vykonávali v rámci programu Erasmus+ v blízkosti rakouského města Steyr. Účastníci této prestižní stáže pracovali dva týdny na místních farmách, kde byli rovněž ubytováni a mohli tak vnímat běžný chod rakouské domácnosti se všemi zvyklostmi, jako je například večeře podávaná na prkýnku nebo velkolepá oslava jubilea jednoho z farmářů, která čítala na tři sta hostů.

VÍCE »

Vendula Sváčková reprezentovala Znojmo

Vendula  reprezentovala Znojmo v zemském kole Floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu.
Necelý měsíc po územním kole floristické soutěže konané na naší škole ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem se 2. června 2022 v Prostějově sešli vítězové těchto kol z celé Moravy, aby změřili své dovednosti a kreativní schopnosti ve vazbě a aranžování květin.

VÍCE »

Úspěch žákyně 1. ročníku v literární soutěži


Když je příběh radost číst aneb Čtení které knihy tě nejvíc pobavilo znělo letošní téma literární soutěže v rámci kampaně Rosteme s knihou. Skvěle ho zpracovala naše studentka prvního ročníku oboru Agropodnikání Antonie Michalová a získala druhé místo ve své kategorii mezi žáky středních škol z celé České republiky.

VÍCE »

Ročníkové práce žáků oboru Zahradník na Dvořákové


Dne 30. 5. 2022, poslední den před závěrečnými zkouškami žáků 3. ročníku, se chlapci a děvčata oboru zahradník zapojili do realizace tradiční výstavy ročníkových prací. Tato výstava dokumentuje rozvoj dovedností žáků jednotlivých ročníků ve vazačských a aranžérských činnostech a je zároveň vizitkou náplně floristické zahradnické práce.

VÍCE »